از اهدای خون چه می دانید؟

اهدای خون

اهدای خون/اهدای زندگی است. شاید بارها این جمله را شنیده باشید اما تا حالا با خودتان فکر کرده اید که چرا اینقدر اهدای خون اهمیت دارد؟ اصلا می دانید که چرا باید خون اهدا کنیم؟لازم است بدانید با تمام پیشرفتهای علمی بشر در درمان بیماران هنوز هیچ ماده ای جایگزین خون نشده است.درکشور ما ادامه زندگی حدود 20000 بیمار تالاسمی و هزاران بیمار دیگر به ایثار انسان های آگاه و دلسوزی که اهداکننده مستمر خون سالم می باشند وابسته است.

آیا شما هم از آن دسته افرادی هستید که به محض شنیدن این جمله می گویید خونمون کجا بود! خیلی هنر کنیم سالم بمونیم اما آیا می دانید در صورتی که شرایط اهدای خون را داشته باشید با همین اهدای خون می تونید سلامتی هر چه بیشتر را به خودتان هدیه کنید در واقع با اهدای خون نه تنها سلامتی را به دیگران برمی گردانید بلکه خودتان هم بدن سالمی خواهید داشت چرا که با اهدای خون از بیماری های خطرناکی مثل سکته قلبی در امان می مانید.

متاسفانه هستند بسیاری از افرادی که حاضرند حجامت کنند اما خون اهدا نکنند چرا که به نظر آنها با اهدای خون بدنشان ضعیف می شود اما با حجامت از غلظت خونشان کاسته می شود در صورتی که اهدای خون بیشترین تاثیر را در کاهش غلظت خون دارد.

برخی افراد دیگر به خصوص خانم ها با شنیدن اهدای خون اولین چیزی که به ذهنشان می رسد این است که دچار کم خونی می شوند اما باید بدانید زنان هم می توانند براحتی خون اهدا کنند و در صورتی که شرایط اهدای خون را داشته باشند در همان ساعات اولیه پس از اهدای خون با مصرف مایعات تمام حجم خون از دست رفته برمی گردد و حتی می توانید با مصرف جیگر، گوشت قرمز، مغزها، زرده تخم مرغ  بدن خود را تقویت کنید.

بنابراین شمایی که بدن سالمی دارید و از نعمت سلامتی برخوردار هستید چرا برای انجام کار خیر به سراغ اهدای خون نمی آیید؟ آیا می دانید که چه کسانی محتاج خون هستند و کدام دسته از بیماران در استرس رسیدن خون مورد نیاز به بدنشان هستند؟

بیماران سرطانی، مصدومین، بیماران تالاسمی، دیالیزی، افرادی که جراحی قلب باز داشته اند و بیماران هموفیلی و مبتلایان به بدخیمی ها و بیمارانی که دچار حوادث سوختگی شده اند کسانی هستند که علاوه بر تحمل رنج بیماری سخت خود بایستی شرایط سخت انتظار خون را نیز سپری کنند پس چرا زکات سلامت تن خود را با اهدای خون پرداخت نکنیم؟ چرا فکر می کنیم خیرین کسانی هستند که کمک های مالی فراوانی می کنند شما با اهدای خون کاری بزرگ تر انجام می دهید و آن نجات زندگی یک بیمار است بیایید به این فکر کنیم شاید خدای ناکرده این شرایط زمانی برای خود ما و یا بستگان ما بوجود آید در آنزمان که الهی برای هیچ کسی پیش نیاید آیا باز هم دست روی دست می گذاریم؟

این سخنان شعار نیست بلکه دعوت از شما خواننده گرامی به انجام عمل نیک است. چه بسیارند افرادی که از شرایط اهدای خون آگاهی ندارند و یا نمی دانند به کجا باید مراجعه کنند و یا چند بار در سال می توانند خون اهدا کنند.

از شرایط اهدای خون برایتان بگویم که سن اهدای خون حداقل 17 سال و حداکثر 65 سال است و حداقل وزن اهداکننده 50 کیلوگرم است و فواصل اهدای خون هر 8 هفته یکبار مشروط به آنکه تعداد دفعات آن در طول یکسال بیش از 4 بار نباشد. همراه داشتن کارت شناسایی معتبر عکس دار الزامی است در صورتی که سابقه بیماری هایی از جمله سابقه غش و صرع و تشنج داشته باشید و یا دچار آلرژی ها و تب یونجه باشید و یا سابقه اعتیاد به مواد مخدر تزریقی داشته باشید و یا سابقه اعمال جراحی داشته باشید و یا سابقه رفتارهای پرخطر (تماس جنسی خارج از چارچوب خانواده) یا سابقه خالکوبی و حجامت و تاتو داشته باشید و یا سابقه زردی یا یرقان در خود و خانواده داشته باشید و یا سابقه مسافرت به مناطق آندمیک مالاریا از اهدای خون به صورت دائم یا موقت معاف می شوید.

خوانندگان محترمی که قصد اهدای خون دارند جهت دریافت اطلاعات در خصوص مراکز اهدای خون استان خود در هر کجای ایران که باشند با مراجعه به لینک زیر در سایت سازمان انتقال خون می توانند از این مراکز اطلاع حاصل فرمایند.

لینک مراکز انتقال خون ایران

لازم به ذکر است که به همت فعالان مجازی پرشین بلاگ و سلامت نیوز کمپین اهدای خون در روز پنجشنبه 10 آذرماه برگزار شد و  می توانید با مراجعه به لینک زیر در سلامت نیوز گزارش تصویری این گزارش را مشاهده فرمایید.

منتظر نظرات شما هستم.

لینک به سلامت نیوز

/ 4 نظر / 46 بازدید
علیرضا

سلام / ممنون از مطلبتون / یه سوال داشتم: بنده فاویسم هستم؛ آیا میتونم خون اهدا کنم یا نه؟

مهراز

پیرزنی را به بیمارستان آوردند که شدیداً ضعف داشت ساعت 2 شب پزشک تا به بالینش آمد دستور چند واحد خون داد .... ساعت 5 صبح پیرزن با دریافت خون با نوه اش صحبت می کرد و شوخی می کرد شلنگ ست خون را دنبال کردم، روی پاکت خون نوشته بود: ..... محمد علی 19 ساله ......

سید جمال طباطبایی ازاد

با سلام ممنونم خیلی بهره ردم من هر سه ماه یکبار خون می دهم بدلیل غلظت بالا خونم چون زیاد سیگار میکشم