تندرستی بدون مکمل


ویتامین های طبیعی را جایگزین کنید تندرستی بدون مکمل یکی از مهمترین فاکتورهای تداوم آمادگی جسمانی مصرف متناسب گروههای ویتامین ها و پروتئین ها می باشد که مدتهاست به عنوان یکی از پر کاربرد ترین مواد مورد استفاده بدنسازان مطرح می باشد.


کارشناسان علوم ورزشی بر این عقیده اند که استفاده موثر از مواد و املاح طبیعی می تواند اثر بخشی بیشتری را در قیاس با مصرف داروهای نیرو زا و مکمل های شیمیایی داشته باشد و از این رو لازم است ورزشکاران ما با جایگزینی ویتامین های طبیعی سلامتی خود را تضمین کرده و اثر فعالیت های جسمانی خود را تداوم بخشند.
در این میان استفاده از ویتامین E بعنوان یک عامل بسیار مهم در رشد جسمی و نیروبخشی به ورزشکاران از اهمیت به سزایی برخوردار است.

● همیشه شاداب بمانید
ویتامینE به بدن کسی که ورزش سخت و مداوم انجام می دهد، توانایی بازسازی سریعتری را داده و در نتیجه بزرگتر شدن عضلات را در زمان کوتاه تری ممکن می سازد.
اثرات بسیار مثبت این ویتامین در ترکیبات محافظت کننده پوست زنان، شناخته شد و اکنون نوبت به اثرات مثبت آن در مردان و شکوفا ساختن نتایج ورزش های بدنسازی است.

این ویتامین یک عامل آنتی اکسیدان چند کاره است که در مقابله با سرطان و بیماری های قلبی و افزایش دهنده نیروی جنسی،دارای فوائد بوده و در بدن بسیار پر کاربرد است.
هر فردی که حداقل یک بار قدم به اتاق مخصوص وزن بگذارد نگرانی و اضطراب مربوط به کوفتگی حاصل از تمرینات ورزش بدنسازی را بخوبی می شناسد.
حالتی که ممکن است تا چند روز باقی بماند و حتی به کار بردن روش های ساده درمانی مانند استفاده از برگ های شامپویی (مخصوص شستشوی زخم) درد را علاج نکند.
چنین کوفتگی های عضله ای معمولا ورزشکار را مجبور به دور ماندن موقت از محیط باشگاه و عقب ماندن از ورزش کردن تا زمان بهبودی کامل می کند. در این وضعیت ویتامینE به ترمیم سریع عضلات بدون صدمه خوردن زمان ورزش کردن و عقب نماندن از برنامه های دیگر کمک می کند.

ویتامینE به عنوان یک عامل آنتی اکسیدان از پاسخ شدید عضله و در نتیجه تولید مولکول های ناپایداری به نام رادیکال های آزاد ممانعت می کند.
رادیکال های آزاد علاوه بر اینکه موجب سخت شدن رگ ها و تولید سرطان می شوند، منجر به بروز درد در عضله و جلوگیری از توانایی کار آن در حین تمرینات خواهند شد.
هر چه ورزش شما سخت تر باشد، رادیکال های آزاد بیشتری تولید می شوند. تجربیات ورزشکاران حرفه ای تاثیرات مثبت و فراوان ویتامینE را در این مورد به اثبات رسانده است.

● یک راه حل علمی
به گروهی از مردان کپسول های ویتامینE داده شد و همگی تحت اجرای یک برنامه لیفتینگ قرار گرفتند.
در این تحقیق رادیکال های آزاد تولید شده از خون کاهش یافته وصدمات عضله ای به حداقل رسیدند.
از طرف دیگر ویتامینE به عضلات در ترمیم و بازسازی بافت خود کمک کرده و پروسه آن را سریع می سازد در نتیجه ترمیم و سپس رشد عضلات بیشتر و بیشتر شده و این کاری است که منجر به بزرگتر و قویتر شدن سریع ورزشکار می شود.
تحقیقات دیگری نیز این ادعا را مبنی بر توانایی ویتامینE در کاهش صدمات مخرب ورزش های سنگین و پرحجم مقاومتی تایید کردند.
اگرچه مصرف این ویتامین در زمان کوتاه، هیچگونه تاثیری بر افزایش قدرت و مقاومت عضله ای ندارد.


پس، اگر قصد دارید عضلات خود را تقویت کنید، مسلما باید ویتامینE را به لیست مواد موجود در رژیم غذایی خود بیفزایید.
بر اساس اطلاعات موجود به نظر می رسد، ویتامینE به خوبی بتواند در گروه مکمل های سازنده عضلات که امروزه به وفور ساخته و در دسترس مشتریان قرار می گیرند، جای بگیرد.


متاسفانه هنوز تحقیقات گسترده و جامعی در ارتباط با اثرات مصرف طولانی مدت ویتامینE به عنوان یک مکمل و قوی کننده انجام نگرفته است. به محض انجام این دسته از تحقیقات، مطمئنا هر کس مزایا و اثرات مثبت و یتامینE را آنقدر واضح و روشن می یابد که آن را مناسب با نیازش مصرف کند.

● E در آشپزخانه
اگر به اطراف محیط آشپزخانه نگاهی بیندازید،حتما حضوری از ویتامینE را در یکی از انواع اشکال آن خواهید یافت. در گردو، بادام زمینی و کره و حتی در مارگارین با وجود اینکه شاید مقدار آن کم باشد، ولی همگی مواد فوق سرشار از آنتی اکسیدان ها هستند.


مشکل این است که برای مثال شما باید حداقل ۱۰ تا ۱۶ فنجان بادام زمینی مصرف کنید تا بتوانید به طرز موثری عضلات خود را از نظر جذب ویتامین E تقویت کنید که این مورد نه از نظر علمی و نه از نظر سلامت و به دلیل داشتن چربی فراوان که می تواند در کنار ویتامینE از این طریق جذب شود، قابل قبول نیست.


مقدار مجاز و توصیه شده برای مصرف روزانه ویتامینE بسیار ناچیزاست که از مقدار مورد نیاز ماهیچه ها برای رشد و بازسازی، فاصله بسیاری دارد. این مقدار برای مردان بدون فعالیت ورزشی مناسب است. ولی گروهی که بدنسازی یا ورزش هایی از این قبیل را به طور فشرده انجام می دهند، باید در روز مقدار بیشتری از این ماده را مصرف کنند.


در بررسی های صورت گرفته تاکنون شواهدی سویی از مصرف طولانی مدت این گروه ویتامینی به دست نیامده چرا که جذب آن در فرایند هضم بسیار ساده انجام می شود.
در حال حاضر مکمل های بسیاری در بازار وجود دارند که به صورت فرموله شده با ویتامینE غنی شده اند با این تفاوت که مصرف مکمل ها و پودرهای ویتامین لازم است تحت نظارت پزشک استعمال شود.

منبع:روزنامه مردم سالاری

/ 0 نظر / 18 بازدید