مطمئنی همه چیز رو درباره ایدز می دونی؟سلامت خانواده: بعضی آدما وقتی گرفتار میشن می گن:«کاش میدونستم، کاش یکی بهم گفته بود، کاش قبلش بیشتر فکر کرده بودم و کاش ...»

یا اصلاً این گرفتاریا یه جورین که آدم فکرشم نمی کنه یه روزی ممکنه برای خودش پیش بیان.

ایدزم یکی از هموناس ....

چون اکثر آدما فکر می کنن که یا هیچ ربطی به اونا نداره یا اینکه خیلی ازشون فاصله داره،

وقتی هم ازشون می پرسی چرا؟

می گن:" بابا ایدز مال آدماییه که سر و گوششون می جنبه یا معتادا که از سرنگ مشترک استفاده می کنن یا هم جنس بازا،‌ ما که جزو هیچ کدومشون نیستیم، پس بی خیال!"

بعضیا هم که فکر می کنن خیلی تیزن می گن: بابا این حرفا مال ترسوندن بچه مثبتا و پاستوریزه ها و ساده لوحاس، ما که حرفه ای هستیم با کسی می پریم که مبتلا به ایدز نباشه، تازه با یه بار که چیزی نمی شه!

یه سِری هم عاشق پیشه هان، ‌امروز عاشقن و فرداش مبتلا، هر چیم بهش می گی بابا عاقل باش، طرف خطریه! یهو ایدز می گیری! جوابش اینه: عقل کیلو چنده!

یعنی اگه کسیو دوس داری اشکال نداره ایدز داشته باشه، باهاش باش! باهش بمیر!

آخرِ این جماعت خطری هم بی کله های تنوع طلبند که اصلاً گوششون به این حرف ها بدهکار نیست و می گن: آدم سر آخر می میره دیگه،‌ پس بی خیال، تنوع هیجانش بیشتره:

ببخشید بچه مایه دارها از قلم افتادن،‌اونا می گن: ما پولداریم، هر مرضی رو  با پول می شه درمون کرد.
اما راستش اینه که ایدز گرفتن به همه ی ما خیلی نزدیکه و ویروسش یعنیHIV به اونایی که کمتر رسم و رسوماتشو می دونن بیشتر حمله می کنه، تو این حمله هم اونه که پیروز میشه.
                                                                                                        
یه خصوصیتی که این ویروس داره، موذی بودنشه؛ یعنی اینکه ممکنه یه آدم ایدز گرفته تا چند سال هیچ عارضه ی بدنی ای ازش دیده نشه و تازه خودشم ندونه ویروسیه، اونم ویروسی که format پذیر نیست.یعنی نمی تونی از شرش خلاص بشی!

البته یک سوم کسایی که ایدز دارن یه چند هفته ای بعد از گرفتنش یه حالتایی مثل یه سرماخوردگی شدید یا آنفولانزای اساسی بهشون دست می ده و دچار سردرد و تب و لرز و کوفتگی یا اسهال و استفراغ می شن اما تقریباً هبچکس اینو پای ایدز نمی گذاره البته واقعیتشم اینه که این اول راه و بعدش تا چند سال هیچ علامتی ندارن و خدا میدونه توی این دوره " به ظاهر پاک" ودر باطن نهفته، چند نفر رو آلوده کنن.

اما طی این سالها ویروسHIV واسه خودش دم و دستگاهی توی بدن این مبتلای بی نوا به هم می زنه و یه وقت طرف می بینه تموم سیستم دفاعی بدنش از کار افتاده و اونوقت هر میکروب ساده ای می تونه حسابی حالشو جا بیاره واز پا بندازتش، این دوره دیگه دوره ی نمود کامل قدرت ایدزه و بسته به شناخت زود هنگام، نوع معالجه، نژاد و تغذیه، حمایت جامعه ویا برعکسش، سرکوفتای دیگران و افسردگی و... عمر بیمار می تونه یه قدری بلند تر یا کوتاه تر باشه.

اگر پای درد دل کساییکه مبتلا هستن بشینیم خیلی هاشون می گن مااصلاً فکر نمی کردیم این ویروس به این سادگی بیاد سراغمون . اگر چه می دونستیم با دست دادن، روبوسی کردن و یا تو یه ماشین جابجا شدن و حتی عطسه و سرفه و چه میدونم از توالت عمومی یا ظروف غذا منتقل نمی شه ولی حتی با یه بار تماس جنسی غیر مطمئن و یا یه تزریق باسرنگ یه معتادمبتلا و یا هر وسیله دیگری که با خون یه نفر که ایدز داشته باشه  می تونه منتقل بشه و یه عمر بد بختی بیاره، حالا فهمیدیم اینا درست بودن ولی کامل نبودن

چه می دونستیم این ویروس لعنتی می تونه در خون وترشحات جنسی مردونه از اون  بی رنگ اولاش گرفته تا خود منی و ترشحات جنسی زنونه در اول و وسط و آخر تماس جنسیش، اونم تو همه حالتش از خطری ترین حالتش یعنی مقعدی گرفته تا مهبلی و دهانیش حتی فقط با یه دفعه هم می تونه منتقل بشه!

البته راستشو بخواین، شنیده بودیم که مطمئن ترین راه برای ایدز نگرفتن اینه که دورکسی رو که نمی شناسیم واز پاک بودنش مطمئن نیستیم، خط بکشیم(هرقدرم که خواستنی باشه) تازه کسی رم که می شناسیم فقط با کاندوم ... ولی جدی نگرفته بودیم.

   بعضیامونم یه ِاکسی، شیشه ای، چیزی ازاین روان گردانها که آدمو حالی به حالی میکنه و انرژی زیادی می ده، زده بودیم وکلاً توی توهمش بودیم، اصلا نمی فهمیدیم چیکار داریم می کنیم چه برسه به اینکه بخوایم کنترلشم بکنیم یا اینکه ببینیم طرف خطریه یا نه! بعداً که نعشگییش پرید، دیدیم که ای وای چه بلایی سر خودمون آوردیم.

اما اون بچه های بی تقصیری که ایدز رو تو جنینی از مادرشون گرفتن یا اون بی خبرایی که به خون و یا این چیزایی که از خون می گیرن نیاز داشتن و اینجوری به ایدز مبتلا شدن، چه می دونم اونایی که با وسایل آلوده اونم در حال کارایی مثل خالکوبی،تاتو،سوراخ کردن گوش، حجامت، سلمونی، دندونسازی و یا کارای دیگه ایدز گرفتن دردشونو کجا ببرن؟

 حالا که حرف به اینجا کشیده می خواستیم بدونیم اینکه میگن ویروس ایدز بعد از اینکه وارد بدن کسی بشه بلافاصله می تونه یکی دیگه رو هم آلوده کنه ولی حدود چند هفته بعد، با آزمایش خونش میشه فهمید که اون ایدز گرفته، درسته؟

بله.

عجب، حالا اگه یکی بخواد بفهمه ایدز گرفته یا نه تکلیفش چیه؟


  خوب باید اول برای دریافت مشاوره بره به یکی از مراکز مشاوره بیماری های رفتاری که در همه استان ها هستن و همه خدماتشونم رایگان و محرمانس، متخصصای اونجا همه کارای لازمو، منجمله آزمایش انجام میدن .

اگر جواب آزمایش + بود همون مراکز شروع به معالجه میکنن یعنی با دارو های پر هزینه ای که هست، پیشرفت بیماریشو کند تر می کنن، البته مجانی واگر جواب- بود بهش  می گن کی دوباره مراجعه کنه و آزمایش بده تا مطمئن بشه.

ضمناَ خوبه بدونین که زنان ودختران نسبت به ایدز آسیب پزیر ترن و حتی در یک تماس جنسی محافظت نشده، احتمال ابتلای زنان بین 1 تا 8 برابر مرداس و اینکه وجود بیماری های دیگر دستگاه تناسلی از قبیل زخم، ترشح، سوزش و... امکان ابتلای اونارو به ایدز افزایش میده.
منبع:‌ مرکز مشاوره ارتقاء سلامت زنان  

/ 0 نظر / 84 بازدید