سن بروز سکته‌های قلبی کاهش در کشور یافته است

سکته قلبی
یک متخصص قلب و عروق با هشدار نسبت به کاهش سن بروز ایست قلبی در کشور گفت: به دلیل مسائل و مشکلات مختلف استرسی، اجتماعی، اقتصادی و شهرنشینی سن بروز سکته‌های قلبی از 60 سال به 30 تا 40 سال کاهش یافته است.

دکتر منوچهر قارونی در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: توقف انقباضی قلب انسان به طور ناگهانی که منجر به زمین خوردن و فوت شود به عنوان ایست قلبی تعریف می‌شود. دلایل مختلفی برای بروز ایست قلبی وجود دارد و تا زمانی که فرد فوت شده کالبد شکافی نشود، نمی‌توان علت اصلی مرگ را اعلام کرد.

وی در ادامه سکته‌های قلبی را شایع‌ترین علت ایست قلبی افراد دانست و گفت: تمام بیماری‌های مزمن، عفونی، داخلی کبد، مشکلات کلیوی و مسائل استرسی می‌تواند به ایست قلبی منجر شود.

این متخصص قلب و عروق افزود: احتمال بروز ایست قلبی در افراد مسن، ورزشکاران و بیماران قلبی که مشکلاتی مانند تنگی دریچه قلب و بزرگی ناگهانی دریچه قلب دارند، بیشتر است.

وی همچنین با بیان اینکه افراد سیگاری و معتاد نیز در معرض ایست‌های قلبی هستند افزود: مصرف سیگار در بسیاری از مواقع منجر به سکته‌های قلبی می شود و این سکته‌های قلبی زمینه بروز ناگهانی ایست‌های قلبی را فراهم می‌کند.

قارونی در پایان گفت: نباید افراد مسن و بیماران قلبی بدون مقدمات قبلی و به طور ناگهانی در معرض اخبار ناراحت کننده و شوک دهنده قرار بگیرند.

/ 0 نظر / 22 بازدید